RESULTS 2019 LIXNAW FILE FEABHRA

RESULTS 2019 LIXNAW FILE FEABHRA

  • Feb 11,2019

RESULTS 2019 LIXNAW FÉILE FEABHRA 

 

Banjo U10

1st  Emma Rose Galvin, Listowel CCE

2nd  Tom Slattery, Lixnaw CCE

3rd  Odhran Buckley,  Ballybunion CCE & Stephen Collins Tour na Fola CCÉ

Banjo U 12

1st Edel Dillane, Ballydonoghue/Lisselton CCE

2nd Megan Gillespie, Killorglin CCE

3rd Darragh Mulvihill, Ballydonoghue/Lisselton CCE

Banjo 12-15

1st  Calvin Healy, Ballybunion CCE

2nd Eamon O’Connor, Ballybunion CCE

3rd Dylan Carroll, Ballybunion CCE

Mandolin U 8

1st Saoirse Fogarty, Ballybunion CCE

Mandolin U 10

1st Emma Rose Galvin, Listowel CCE

2nd Odhran Buckley, Ballybunion CCE

Mandolin U 12

1st Conor Brennan, Lixnaw CCE

Mandolin 12-15

1st Calvin Healy, Ballybunion CCE

1st Dylan Carroll, Ballybunion CCE

Flute U 10

1st Sadhbh Flaherty Ballylongford/Tarbert CCE

2nd Katie Joyce, Ballybunion CCE

3rd Finán Fogarty, Ballybunion CCE & Anna Slattery Lixnaw CCE

Flute U12 

1st Hayley Holly –Ballydonogue/Lisselton CCE

2nd  Gearóid O’Sullivan, Lixnaw CCE

3rd Kieran Collins, Tuar na Fola CCE

Flute 12-15

1st Alannah Lavery, Ballydonoghue/Lisselton CCE

Fiddle U8

1st Saoirse Fogarty, Ballybunion CCE

2nd Layla Kate Buckley, Ballybunion CCE

Fiddle  U10

1st  Nancy O’Connor, Kilcummin CCE

2nd Sarah Ní Bhraoin, Lixnaw CCE

3rd Katie Neville,  Ballylongford/Tarbert CCE & Chloe O’Connor, Ballylongford/Tarbert CCE

Fiddle  U 12

1st Sean Redican, Tralee CCE

2nd  Siona Cunningham, Ballylongford/Tarbert CCE

3rd Hayley Holly, Ballydonoghue/Lisselton CCE & Lisa Slattery, Lixnaw, CCE

Tin Whistle U 8 

1st Sean Collins, Tour na Fola CCE

2nd Emily Neville, Ballylongford/Tarbert CCE

3rd Máire Breathnach, Ballydonoghue/Lisselton CCE

Tin Whistle  U10

1st Sean Fleming, Kilcummin CCE

2nd Grainne Breathnach, Ballydonoghue/Lisselton CCE

3rd Stephen Collins, Tour na Fola CCE

Tin Whistle U 12

1st Grace Heffernan, Ballydonoghue/Lisselton CCE

2nd Shauna Carey, Lixnaw CCE

3rd Sarah Neville, Ballydonoghue/Lisselton CCE

Tin Whistle 12-15

1st Emma Heffernan, Ballydonoghue/Lisselton, CCE

Button Accordion  U8 

1st Sean Collins, Tuar na Fola CCE

2nd Adam Fealy, Lixnaw CCE

3rd Tommy O’Deargáin, Craobh an Aghasaigh CCE

Button Accordion  U10 

1st Joe O’Connor, Kilcummin, CCE

2nd Jack Purcell, Ballydonoghue/Lisselton CCE

3rd Sarah Ni Bhraoin, Lixnaw CCE

Button Accordion U12 

1st Sarah Neville, Ballylongford/Tarbert CCE

2nd Molly Linnane, Ballydonoghue/Lisselton CCE

3rd Grace Foley, Ballydonoghue/Lisselton CCE

Button Accordion 12-15

1st Cillian Hussey, Lixnaw CCE

2nd Shane Kelly, Lixnaw CCE

3rd Valerie Nic Ionnrachtaigh, Lixnaw CCE

Concertina  U8

1st Máire Breathnach, Ballydonoghue/Lisselton CCE

2nd Aoibhín McNamara Moore, Ballydonoghue/Lisselton CCE

3rd Tommy O’Deargáin, Craobh an Aghasaigh, CCE

Concertina U10 

1st Thomas Scanlon, Ballydonoghue/Lisselton CCE

2nd Sinead Barry, Ballydonoghue/Lisselton CCE

3rd Conor Murphy, Ballydonoghue/Lisselton CCE

 

Concertina  U12

1st Grace Heffernan, Ballydonoghue/Lisselton CCE

2nd Cathal Fitzgerald, Lixnaw CCE

3rd Kayleigh Nic Ionnrachtaigh, Lixnaw CCE

Concertina  12-15

1st Chloe McCarthy, Lixnaw CCE

Bodhran U8

1st Máire Breathnach, Ballydonoghue/Lisselton CCE

2nd Daire O Cinneide, Lixnaw CCE

Bodhran U10

1st Grainne Breathnach, Ballydonoghue/Lisselton CCE

Bodhran U12

1st Grace Heffernan, Ballydonoghue/Lisselton CCE

Bodhran 12-15

1st Calvin Healy, Ballybunion CCE

2nd Aidan Roos, Ballybunion CCE

3rd Dylan Carroll, Ballybunion CCE

Duet U 10

1st Nancy O’Connor & Sean Fleming Kilcummin CCE

2nd Grainne and Máire Breathnach, Ballydonoghue/Lisselton CCE

3rd Katie Joyce & Niamh Mulvihill, Ballybunion CCE

Duet  U 12

1st Sarah Murphy & Kayleigh Nic Ionnrachtaigh, Lixnaw CCE

2nd Sarah Neville  & Shauna Cunningham, Ballylongford/Tarbert CCE

3rd Emma Rose Galvin & |Maddie Mazelle, Listowel CCE

Duets 12-15

1st  Óisin Gallagher & Valerie Nic Ionnrachtaigh, Lixnaw CCE

2nd Emma Heffernan, Ballydonoghue/Lisselton CCE & Rebekah Sheehy, Lixnaw CCE

3rd Lily Hillard & Abbie Mazelle, Listowel CCE

Trio  U10

1st  Sean Fleming, Nancy O’Connor, Joe O’Connor, Kilcummin CCÉ

2nd Katie Joyce, Niamh Mulvihill, Odhran Mulvihill, Ballybunion CCE

3rd Grainne & Máire Breathnach & Chloe O’Flaherty, Ballydonoghue/Lisselton CCE

Trio U12 

1st Abbie Mazelle, Aoibh Lennon, Eleanor O’Shea  Listowel CCE

Trio 12-15

1st  Shane Kelly, Oisin Gallagher, Valerie Nic Ionnrachtaigh, Lixnaw CCE

2nd Emma Rose Galvin, Maddie Mazelle, Lily Hillard, Listowel CCE

Quartette U12

1st Sean Fleming, Nancy O’Connor, Joe O’Connor Neveen O Sullivan, Kilcummin CCE

2nd Ava & Katie Joyce, Fionan Fogarty, Aoibheann Buckley, Ballybunion CCE 

Quartette 12-15

1st Emma Rose Galvin, Maddie Mazelle, Lily Hillard Abbie Mazelle, Listowel CCE

Boys English Singing U12 

1st Dara O Cinneide, Lixnaw CCE & Jack Gillespie, Killorglin CCE

Girls English Singing  U12

1st Margaret Whyte, Cluain Creadail CCE

2nd Evanne Kerins, An Daingean

3rd Johanna Devane, Lixnaw CCE & Ellen Gilbert, Ballydonoghue/Lisselton CCE

Amhrán Caillini U12 

1st Aisling Ní Bhriain, An Daingean

Boys English Singing 12-15 

1st Eamon O’Connor, Ballybunion CCE

 

Comhrá Gaeilge U9

1st Sean O’Scanláin Ballydonoghue/Lisselton CCE